Dodana: 29 maj 2006 07:26

Zmodyfikowana: 29 maj 2006 07:26

Wystawa w Parlamencie Europejskim

6 czerwca o godz. 18 w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli otwarta została wystawa „CZAS NA PODLASKIE” ukazująca unikatową przyrodę regionu podlaskiego i jego wielokulturowość. Wystawa ta zainaugurowała czterodniową kampanię informacyjno-promocyjną Województwa Podlaskiego o tym samym tytule.



Walory województwa podlaskiego przedstawione zostały poprzez ukazanie specyfiki krajobrazowej i doskonale zachowanego środowiska naturalnego oraz możliwości turystycznych (Narwiański, Białowieski, Biebrzański oraz Wigierski Park Narodowy).

Tematem wystawy są podlaskie skarby natury – przyroda i życie toczące się wokół niej. Można będzie zobaczyć fotografie prezentujące Puszczę Białowieską oraz króla podlaskich zwierząt – żubra. Prezentowane są także bazy turystyczne (hotele, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne), aktywne formy wypoczynku (trasy rowerowe, turystyka konna, spływy kajakowe, trekking). Przedstawiony jest potencjał gospodarczy województwa oraz możliwości inwestycyjne.

Projekt i aranżacja wystawy – Andrzej Dworakowski. Fotogramy – Wiktor Wołkow. Obraz (abstrakcja pejzażu) – Leon Tarasewicz.

Oprócz fotogramów Wołkowa i obrazów Tarasewicza można podziwiać modele zwierząt w naturalnej wielkości – żubra, rysia, wilka i kolibrów. Eksponaty zostały wypożyczone przez Białowieski Park Narodowy.


Na pięciu konstrukcjach prezentowanych jest 48 fotogramów Wiktora Wołkowa oraz obraz Leona Tarasewicza, który składa się z trzech części.

O przygotowywaniu wystawy opowiedział Wrotom Podlasia Andrzej Dworakowski ( na zdjęciu powyżej) :
- Przy tworzeniu wystawy musieliśmy się zastanowić, jak i czym to nasze Podlasie najpełniej zaprezentować i scharakteryzować. Co mogłoby ludzi w Europie, oglądających tę wystawę, przyciągnąć do odwiedzenia naszego regionu i kraju. Myślę, że mamy, co pokazać. Mamy przecież wielu fotografików, dla których Podlasie jest głównym motywem zdjęć. Optowałem jednak za tym, żeby pokazać zdjęcia jednego artysty, nie chciałem bowiem prezentować wystawy typu „artyści pokazują Podlasie” tylko pokazać Podlasie poprzez fotografię. A pięknie jest ono ukazane w zdjęciach Wiktora Wołkowa. Chcieliśmy także pokazać nasz region poprzez elementy aranżacji – skoro pokazujemy żubry w swoim naturalnym środowisku na zdjęciach, możemy także pokazać jego wygląd w całej okazałości (wypchany model naturalnej wielkości). Idąc dalej tym tropem doszliśmy do wniosku, że jeden żubr to za mało, to nie odda w pełni klimatu. W związku z tym pomyślałem, że warto też pokazać bataliony - piękne ptaki, których kolorystyka jest po prostu niesamowita, nie ma dwóch takich samych na świecie. Ponadto pokażemy także modele wilka i rysia. Ważny też był sposób zaprezentowania tych wszystkich eksponatów. Nie wystawiamy się bowiem w galerii tylko w holu parlamentu, w związku z tym wchodziła w grę większa aranżacja. Pod tym kątem zostały zaprojektowane specjalne drewniane stelaże, które również stanowią nawiązanie do podlaskiego krajobrazu. Sugestia wyszła ze zdjęć Wiktora Wołkowa – z płotów, które stały się inspiracją do stworzenia takiej konstrukcji. Chcieliśmy żeby to też miało artystyczny smak, miało lekkość. Chcieliśmy pod kątem aranżacyjnym i plastycznym zrobić to ciekawie. Obraz Tarasewicza pojawił się jako tło do tej wystawy, ale jest centralną częścią naszej ekspozycji. Nazwisko Leona Tarasewicza – znanego i cenionego malarza oraz jego dzieło, nierozerwalnie związane z pejzażem podlaskim doskonale dopełnia całość ekspozycji. Na tej wystawie pokazujemy piękno naszego regionu – przyrodę, która jest naszym największym atutem.




Projekty aranżacji wystawy

Wystawa ta czynna jest przez cały czas trwania kampanii (7,8,9 czerwca w godz. 11-18) i uatrakcyjniana kolejnymi prezentacjami. W tym czasie odbywają się codzienne emisje filmów TVP3 Białystok przedstawiające związek podlaskiej przyrody z człowiekiem m.in. „Dolina Biebrzy”, „Żubr w zagrodzie”, „Co w puszczy piszczy”, „Dziewicza Biebrza” (filmy autorstwa: Jerzego Kaliny, Beaty Hyży-Czołpińskiej, Joanny Cieślik i Joanny Gaweł). Prezentowane są także dźwiękowe wizytówki regionu przygotowane przez Polskie Radio Białystok i Wigierski Park Narodowy. Ponadto w trakcie trwania wystawy (6-9 czerwca) w Parlamencie Europejskim wystawione są stoiska z materiałami promocyjnymi m.in. promowane są markowe produkty regionalne laureatów konkursu Podlaska Marka Roku 2004 i 2005 (przeczytaj także: "Żubrówka", "Pieśń o żubrze").

Dodatkowe informacje:
bkudrycka-assistant2@europarl.eu.int, tel. 02/2847729

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook